Odszkodowania za wypadki drogowe w Niemczech – auta w leasingu.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej wyjeżdżamy za granicę w podróże służbowe np. do Niemiec, ulegamy wypadkom lub kolizjom na terenie tego państwa. Problem zaczyna się wówczas, gdy nasze auto służbowe znajduje się w leasingu. Naszym pierwszym i najważniejszym obowiązkiem jest poinformowanie leasingodawcy.  Mamy wówczas całkiem inne prawa niż w przypadku, gdy bylibyśmy właścicielami takiego pojazdu. Przysługuje mam wówczas tylko odszkodowanie powypadkowe. Różnice te związane są głównie z prawem do użytkowania samochodu.

O jakie odszkodowanie możemy się starać gdy ulegniemy wypadkowi jeżdżąc autem w leasingu?

  • Przede wszystkim, przysługuje mam odszkodowanie za utracone korzyści związane bezpośrednio z użytkowaniem samochodu, które zostały utracone przez uszkodzenie samochodu w wypadku lub kolizji.
  • Przysługuje mam zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas oczekiwania na naprawę naszego samochodu lub na czas, jaki okazał się niezbędny do zawarcia kolejnej, nowej umowy leasingowej, jeżeli nasz samochód podczas wypadku samochodowego na terenie Niemiec uległ znacznemu zniszczeniu.
  • Zwrot kosztów dodatkowych jakie możemy ponieść w momencie przedwczesnego zerwania umowy leasingowej.
  • Należy nam się również zwrot kosztów rzeczoznawcy, który wyceniał szkodę w naszym samochodzie, ale i również zwrot kosztów wynajęcia niemieckiego adwokata, który reprezentował nas po wypadku w załatwianiu niezbędnych spraw

Jakie odszkodowanie należy się leasingodawcy po wypadku samochodowym w Niemczech?

Należy również pamiętać, że w momencie, gdy wypadkowi ulega samochód będący w leasingu odszkodowanie przysługuje także właścicielowi pojazdu. Może się on wówczas starać o zwrot następujących kosztów:

  • Przede wszystkim zwrot wszystkich kosztów napraw uszkodzonego pojazdu dokonanych zgodnie z kosztorysem lub opinią rzeczoznawcy.
  • Zwrot kosztów związanych z utraconą wartością pojazdu, która została utracona w chwili uszkodzenia samochodu podczas wypadku na terenie Niemiec
  • Zwrot lub pokrycie kosztów tłumaczeń dokumentów związanych z pojazdem lub wypadkiem
  • Przysługuje również zwrot kosztów poniesionych na wynajem adwokata oraz wyceny poniesionych szkód przez rzeczoznawców.

Zdarza się czasami, że samochód będący w leasingu ulega znacznemu zniszczeniu i zostaje orzeczona szkoda całkowita. Wówczas właścicielowi samochodu przysługuje odszkodowanie w wysokości różnicy wartości samochodu sprzed wypadku i wartością samochodu po wypadku.

 

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.